SLSNR_Logo
Open Dropdown

2018 Awards of Excellence

The 2018 Toyota Financial Services Awards of Excellence will be held on Saturday the 14th of July at the Cordis Hotel in Auckland.

Congratulations to this years finalists:

Sport:

U14 Sportswoman of the Year:

Zoe Crawford - Mairangi Bay

Hannah Turner - Red Beach

Kate Rogers - Red Beach

 

U14 Sportsman of the Year:

Cameron Gilmore - Mairangi Bay

Josef Andrews - Orewa

Kailen Brackebush - Orewa

 

U16 Sportswoman of the Year:

Tayla Dalton - Mairangi Bay

Kate Wignall - Orewa

Andie Quirke - Piha

 

U16 Sportsman of the Year:

Samuel Poching - Mairangi Bay

Dylan Vujcich - Orewa

Patrick Makgill - Red Beach

 

U19 Sportswoman of the Year:

Samalulu Clifton - Mairangi Bay

Macey Franich - Orewa

Lucy Makaea - Piha

 

U19 Sportsman of the Year:

Bayden Botha - Mairangi Bay

Levi Ata - Piha

Oscar Williams - Piha

 

Open Sportswoman of the Year:

Danielle McKenzie - Mairangi Bay

Rachel Clarke - Mairangi Bay

Stef Crcenvic - Orewa

 

Open Sportsman of the Year:

Michael Lee - Mairangi Bay

Paul van Achterberg - Mairangi Bay

Mark McCarthny - Orewa

 

Coach of the Year:

Mark McCarthny - Orewa

Jack Gavin - Red Beach

Shane Edwards - Sunset Beach

 

Competition Team of the Year:

Mairangi Bay Lifesaver Relay

Red Beach U16 Mens Pool Rescue Relay

Sunset Beach Open Womans IRB Team

 

Developing Surf Official of the Year:

Graham Pashley - Omaha

Brenda Larsen - Orewa

Sharon Turner - Red Beach

 

Surf Official of the Year:

Glen Phipps - Mairangi Bay

John Chapman - Orewa

Michelle Newton - Red Beach 

 

Outstanding Contribution to Junior Surf:

Mike Brown - Mairangi Bay

Curtis King - Orewa

Dylan Turner - Red Beach

 

Lifesaving:

Rookie Lifeguard of the Year:

Hannah Lees-Baker - Mairangi Bay

Caleb Archer - Red Beach

Emily Stolwerk - Waipu Cove

 

U19 Lifeguard of the Year:

Lyric Su'a - Orewa

Maia Barbuzza - Raglan

Jake McClure - Waipu Cove

 

Lifeguard of the Year:

Grace Campbell - Mairangi Bay

Jess Reilly - Raglan

Mark Gordon - United North Piha

 

Instructor of the Year:

Pia Goldsmith - Bethells Beach

Wade Downey - Red Beach

Jessica Robinson - Whangarei Heads

 

Examiner of the Year:

Wayne Sutton - Muriwai

Faron Turner - Orewa

Johnny Clough - United North Piha

 

Outstanding Contribution to Powercraft:

Brady Campbell - Mairangi Bay

Peter Kramer - Red Beach

Shane Edwards - Sunset Beach

 

Outstanding Contribution to Support Services:

Faron Turner - Orewa

Johnny Clough - United North Piha

Leif Neilson - United North Piha

 

Regional Awards:

Paid Lifeguard of the Year:

Ollie Irwin - Bethells Beach

Hamish Marsden - Mairangi Bay

Luke Stockman - Muriwai

 

Community Education Instructor of the Year:

Hannah Shatwell - Bethells Beach

Emma Donald - Muriwai

Nick Tomkins - Orewa

 

Club Administrator of the Year:

Elle Scheepens - Bethells Beach

Brad Laloli - Piha

Taylor Shrimpton - Sunset Beach

 

Volunteer of the Year:

Michael Buck - Mairangi Bay

Faron Turner - Orewa

John Chapman - Orewa

 

Innovation of the Year:

SafeSwim - Auckland Council

Patrol Support Officer - Mairangi Bay

Sunset Beach Duck Rallies - Sunset Beach

 

Rescue of the Year:

Bethells Beach

Far North Surf Rescue

Kariaotahi/Sunset Beach